Český šermířský klub
RIEGEL

Dominik Riegel

KATANA MACURI 2014 | 28. 09. 2014

Slavnost mečů a všech ostrých nástrojů ... se koná jednou za tři roky.

27. ZÁŘÍ 2014 se v Muzeu Policie ČR a přilehlém parku, v Praze 2, Ke Karlovu (u Nuselského mostu) uskutečnila Slavnost mečů - Katana macuri 2014 s bohatým programem akčních ukázek historického a moderního šermu a přednášek, které představily bojové sporty a zbraně nejen z Asie, ale i z Evropy.

 

Představily se především japonské šermířské školy iaidó. džódó (ShinBuKan Praha), iaidžucu (Muso Jikiden Eishin Ryu) a kendó (Kacubó Kenrikai) nebo lukostřelba Kjúdó. S ukázkou nindžucu vystoupila Bujinkan Czech Dojo. Prezentována byla širší japonská kultura, ukázky kaligrafie, skládání origami či vystoupení japonských bubnů Taiko. Návštěvníci mohli ochutnat japonská jídla. Umění čínského meče a boj vějířem předvedla Martinya Slabá (mistryně Evropy v roce 2014 ve Wushu) boj halapartnou-Pudao předvedl Martin Lachman (mistr ČR v roce 2013). Šermířskými duely z dávné historie upoutala skupina scénicko-dobového šermu Manus Regis, šermem šavlí a bodákem předvedla skupina Ars Dimicatoria. V parku muzea probíhaly ukázky Spolku Evropských Bojových Umění - SEBU

Moderní sportovní šerm demonstroval Český šermířský klub Riegel, který v roce 2002 oslavil 100 let činnosti. Pro nás to byl vrchol celé slavnosti. Byli jsme v programu zařazeni až na závěr celého dne, takže účast diváků byla poněkud slabší, ale o nic méně podněcující. Atraktivní pro ně bylo i předevedení moderního signalizačního zařízení. Šerm kordem předvedli Karel Hes a Lukáš Kaplan. Jako představitelé prostřední šermířsk generace předvedli šerm šavlí Pavel Beran a Štěpán Krejčí, nejdřív na obvyklých pět zásahů, kvůli nefunkčnosti kabele jako "pěší" utkání (což nám umožnilo předvést rozhodování s pomocí postranních rozhodčích) a na po nich nejstarší generace zastoupená Ferdinandem Ničkem a Leonid Křížkem předvedla šerm fleretem. Šavlisté si na závěr zopakovali šerm tentokrát již s fungujícím záznamovým přístrojem, a to rovnou na 10 zásaků.

Jednalo se o další úspěšné představení ČŠK Riegel na veřejnosti.

Autorem připojených fotografií je Jiří Kadeřábek:

Úvodní nástup

Karel Hes a Lukáš Kaplan (kord)

Pavel Beran a Štěpán Krejčí (šavle)

Leonid Křížek a Ferdinand Niček (fleret)

 

Pořadatel akce pan Planka z Česko-japonské společnosti mečezaslal všem účastníkům také toto poděkování:

Milí a vážení přátelé,

Rád bych Vám poděkoval za skvělou spolupráci a za příležitost k poučnému a příjemnému setkání. Dík patří všem, kteří se aktivně zúčastnili, či jinak podpořili tento projekt. Nesmím zapomenout na spolehlivé a pracovité pořadatele, kteří pomohli i s úklidem po akci.

Slavnost mečů je nekomerční, společenská akce a především prestižní záležitost. Dávám přednost serioznímu přístupu k japonským a evropským bojovým uměním. Snad se povedlo vytvořit také prostor pro vzájemnou výměnu zkušeností.

Tradiční gulášek pro vystupující byl malým poděkováním a mám obavy, zda jste si jej všichni skutečně vyzvedli (zůstalo asi deset porcí). Byla připravena i cibulka, ale nedopatřením personálu se na stolech neobjevila.

Těším se na osobní setkávání, či na další podobné akce.

S pozdravem

Bohumil Planka