Český šermířský klub
RIEGEL

Dominik Riegel

Za Bořivojem Bidlem | 29. 12. 2013

Nekrolog

Den po Vánocích 2013 jsme obdrželi smutnou zprávu, že zemřel dlouholetý člen ČŠK Riegel, reprezentant, funkcionář ČŠS, mezinárodní rozhodčí a především výborný kamarád, JUDr. Bořivoj Bidlo (narozen 22. března 1925).

Šermovat začal v Sokole Smíchov, pak pokračoval v SK Slávii, základní vojenskou službu odšermoval v Armádním tělocvičném klubu (ATK). Nakonec se stal členem šermířského oddílu TJ Baník Praha (ČŠK Riegel).

Byl žákem dr. Jana Černohorského, později sám trénoval, byl kapitánem reprezentačních družstev, předsedou komise vrcholového sportu, členem předsednictva Československého šermířského svazu a od roku 2001 čestným členem Českého šermířského svazu.

Pravidelně trénoval ještě do začátku letošního roku (2013), kdy v 88 letech sportovní kariéru završil. Od vyhlášení soutěže veteránů Stará garda v 70. letech minulého století se v Hradci Králové zúčastnil každého ročníku a několikrát v tomto turnaji zvítězil.

K jeho sportovním úspěchům patří druhé místo ve fleretu a šavli na mistrovství republiky v roce 1960, roku 1962 se stal mistrem republiky v kordu, 1958 byl členem vítězného kordového družstva na mistrovství republiky, byl několikanásobným mistrem republiky v soutěži družstev ve všech zbraních.

Roku 1980 se účastnil jako trenér mladého kordisty Oldřicha Kubišty mistrovství světa juniorů v Benátkách. Výsledkem jejich spolupráce byla Kubištova zlatá medaile, první v historii mistrovství světa juniorů. Na olympijské hry v Moskvě téhož roku odjel v roli kapitána ??? (Československé kordové družstvo se zde umístilo na 6. místě.)

Bořivoj Bidlo byl klasicky vzdělaný muž, úspěšný i v profesní kariéře ? byl odborníkem na mezinárodní právo a ještě ve vysokém věku byl právním poradcem vlády České republiky. K jeho dalším kvalitám patřil zájem o kulturu, politiku, nezdolný optimismus a veskrze přátelský přístup ke kolegům šermířům.

Jako vzácný člověk zůstane v paměti nás všech navždy.

Čest jeho památce.

Text -lk-, foto archiv Riegelu

 

Z přeborů ATK, zleva Bidlo, Poljak a další neznám...

 

Bidlo, dr. Jan Tille a Marie Šedivá-Krůbová

Bidlo (vpravo) versus Cepák

Bidlo s Hubertem Matějíčkem (Slavie VŠ), pravděpodobně MR

Kordové družstvo Riegelu první na mistroství republiky, cca 1953: 

Bořek, Ing.Svatopluk Poljak,arch.Vladimír Labský, MUDr.Jiří Totušek,Ing.Evžen Proschek,Č.Čivrný,

                dole Karel Červenka a Karel Cepák - tehdy kordový výkvět Riegelu

Zleva Kafka, Čivrný, Poljak, Bidlo

Zleva Bidlo, Poljak, Čivrný, Janda, Riegel rok?

 

Bidlo 1958?

Leningrad 1975: zleva Bořivoj Bidlo, Bedřich Štěpánek, ruská tlumočnice, Franta Koukal,Standa Vršecký 

Mistrovství světa v Hamburku 1978 ? kapitán čs. týmu

Bidlo jako rozhodčí 

OH v Moskvě v roce 1980

Zleva státní trenér Aladár Kogler, Jiří Douba, Oldřich Kubišta, František Koukal, Bořivoj Bidlo, Jiří Adam (pětiboj), poslední není šermíř

Mistrovství republiky 1983 ? hlavní rozhodčí (?)

Trénink v Riegelu, asi 2002

Oslavy 80. narozenin v MATu, 2005

Oslavy 85. narozenin v MATu 2010

Stará garda v Hradci, listopad 2011

Patrně poslední Bořivojova fotografie z tréninku v Riegelu, 5. červen 2012