Český šermířský klub
RIEGEL

Dominik Riegel

Opera Dalibor | 27. 09. 2011

V neděli 4.9.2011 účinkovalo 6 šermířů z našeho klubu Riegel v opeře Dalibor v Divoké Šárce.

V místě původního Lesního divadla v Divoké Šárce byla 4. 9. 2011 předvedena opera DALIBOR od Bedřicha Smetany, v níž účinkovali sólisté, orchestr, balet a sbor Národního divadla a Státní opery v Praze.
Této události, kterou organizovala Městská část Prahy 6, jsme se shodou dobrých okolností zúčastnili. Byli to členové našeho klubu: Pavel Beran, Petr Kubiš, Martin Nožička, Josef Šolc, z Bohemky Čestmír Cimler a z GOBARA Jiří Kadeřábek.

Vše začalo tím, že paní Reneé Nachtigalová, jako režisérka, potřebovala do závěrečné bitvy opery asi 6 šermířů. Vzpomněla si na dávnou spolupráci se skupinou historického šermu Mušketýři & Bandité, která vznikla v 60. letech minulého století v Riegelu jako první svého druhu v Evropě. Na internetu našla spojení a zatelefonovala P. Jedličkovi. Ten ji ubezpečil, že ještě žiji a stále šermuji. A už se to rozjelo. V úterý dopoledne (do představení chybělo 12 dnů) jsme se sešli na místě konání. To už jsem měl přečtené libreto opery, měl jsem příslib 5 šermířů a znal jsem čas našeho boje – asi 45 vteřin. Odpoledne jsem si poslechl nahrávku opery a podle videozáznamů z programu M + B postavil šerm mečem pro 3 dvojice. Za dva tréninky se šermíři naučili sestavu – zatím jen se šavlemi. Teprve za týden, t.zn. 5 dnů před představením jsme si sáhli na meče (někteří poprvé).

V sobotu 3. září proběhla hlavní zkouška. A tam jsme dostali nemálo dalších úkolů: 3 „královští“ doprovázeli Budivoje a krále, 3 „Daliborští“ laškovali v hostinci. 2 „královští“ byli opiti Miladou při stráži Daliborova vězení a na úplném konci, tedy po bitvě, 3 „královští“ Dalibora zabili.

V neděli dopoledne byla generálka v kostýmech. A tady nastalo další překvapení: ani v šatně komparzu a ani u pánů herců s námi nikdo nepočítal. Druhá paní režisérka J. Divišová měla papír s našimi velikostmi ve svém autě a nikomu jej nepředala. Zato jsme měli už týden pytel s 20 opasky pro mužský sbor, který nám předali s meči a nemohli ho najít.

Vše dobře dopadlo, něco na nás sehnali a odpoledne byla opera asi před 10 000 diváky odehrána.
Nikoho ze souboru ani sebe jsme nezranili, honorář byl vyplacen. Bohužel jsme nemohli propagovat náš ČŠK Riegel, protože plakáty a letáčky byly vytištěny asi o měsíc dříve.

Obě paní režisérky nám po představení za náš výkon poděkovaly.

Další fotografie jsou zde:

https://picasaweb.google.com/bulus.ibn.jusuf/OperaDalibor?authuser=0&authkey=Gv1sRgCNr6h5C3q9rhTQ&feat=directlink