Český šermířský klub
RIEGEL

Dominik Riegel

Zemřel legendární šermíř | 14. 12. 2008

Ve věku 79 let odešel Christian d?Oriola.

Šermířský svět se 29. října (2007) dozvěděl smutnou novinu – ve věku 79 let zemřel ve francouzském Nimes velký reprezentant Francie v šermu fleretem, Christian d’Oriola.

Byl jedním z nejvíce vyznamenávaných atletů a jedním z nejznamenitějších světových sportovních šermířů. Ve věku 19 let získal dvě zlaté medaile na mistrovství světa a později šest medailí olympijských. Byl jedním z nejmladších olympijských šampiónů všech dob.

Christian d’Oriola se narodil 3. října 1928 ve francouzském městě Perpignanu (Katalánsko) – v historickém místě, kde se šermířské zápasy odehrávaly po dlouhá století. Narodil se ve venkovské šlechtické rodině, která se věnovala pěstování vinné révy. Tento pozoruhodný šermíř se začal učit šermu fleretem ve věku 9 let, v malé sklepní tělocvičně rodinného sídla. Jeho prvním učitelem byl jeho otec. Christian záhy projevil neobyčejný talent a ve věku 15 let již vysoce předčil své vrstevníky a byl rovnocenným soupeřem starším šermířům. Ve věku 18 let se stal členem francouzského národního šermířského týmu a když odcházel, byl držitelem každé myslitelné šermířské trofeje.

D’Oriola byl nadaný, mrštný levák a pod vedením svých učitelů Burrese a Elmera, si osvojil klasickou mistrovskou techniku, jež se vyznačovala naprostou nepředvídatelností. Prováděl své ohromující, bleskové útoky s elegancí a lehkostí. Byl v dokonalé fyzické kondici. Za jeho úspěchy byla tvrdá práce, zápal a schopnost přizpůsobovat se na planši snadno situaci. Nicméně tento moderní D’Artagnan se jen neochotně smiřoval se zavedením elektrických registračních přístrojů v šermu fleretem (k němuž došlo v roce 1955). Navzdory tomu, že šerm elektrickou zbraní zvládal mistrovsky, nějaký čas byl zarputilým odpůrcem nové techniky.

Christian d’Oriola získal čtyři tituly mistra světa v kategorii jednotlivců: v roce 1947 v Lisabonu, v roce 1949 v Káhiře, v roce 1953 v Bruselu a v roce 1954 v Lucemburku, a další čtyři tituly mistra světa v kategorii družstev: v letech 1947, 1951, 1953 a 1958. Získal dvě zlaté olympijské medaile v šermu fleretem jako jednotlivec (v roce 1952 v Helsinkách a v roce 1956 v Melbourne) a stříbrnou olympijskou medaili v roce 1948 v Londýně. Byl také členem družstev, jež získala dvě zlaté olympijské v letech 1948 a 1952 a stříbrnou medaili v roce 1956. Na olympijských hrách v Římě v roce 1960 se mu dostalo té cti, že nesl vlajku francouzského olympijského týmu. V Římě skončil ve finále na 7. místě a tak ve věku 32 let zakončil svou profesionální kariéru.

Mezinárodní šermířská federace mu za jeho vynikající schopnosti udělila v roce 2001 čestný titul Šermíř dvacátého století.

Byl čestným členem Mezinárodní šermířské federace, vicepresidentem francouzské federace, kapitánem francouzských družstev a mezinárodním rozhodčím.

Přízvisko moderní d’Artagnan mu dali jeho soupeři, s nimiž křížil zbraně na planši téměř 30 let (od roku 1941 do roku 1970). Po skončení sportovní kariéry se usadil v Nimes, kde byl v roce 1971 vyznamenán Řádem čestné legie.

Ze zahraničního tisku přeložil Leonid Křížek