Český šermířský klub
RIEGEL

Dominik Riegel

Šavlový reprezentant Polska Wojciech Zabłocki | 29. 09. 2016

Varšavské setkání

Při práci na trilogii Historie evropských duelů a šermu jsem se kromě jiné literatury inspiroval také knihou polského šermířského reprezentanta Wojciecha Zabłockiho Cięcie prawdziwą szablą (Sek opravdovou šavlí ? Wydawnictwo Sport i Turystyka, Varšava 1989). Připomeňme, že v roce 2011 vyšlo ve Varšavě přepracované a rozšířené druhé vydání pod názvem Szable świata. Jedná se o historii jak evropské, tak orientální šavle s důrazem na přehledné kresby tužkou jak šavlí, tak způsobu ovládání zbraně při šermu a v boji.

Poprvé v polské reprezentaci ? Budapešť 1949.

Nebude na škodu autora blíže představit. Wojciech Zabłocki (narozen 6. 12. 1930 ve Varšavě), vzděláním architekt, přednáší na Institutu architektury Technické univerzity a Fakulty architektury ve Varšavě. Je profesorem s bohatou vysokoškolskou praxí, znalcem sportovní architektury. Pro nás je zajímavé, že se mnoho let rovněž profesionálně věnoval sportu, byl šermířem specializujícím se na šavli. Zúčastnil se čtyř olympijských her, na kterých získal tři medaile (v rámci družstva) ? dvě stříbrné a jednu bronzovou. Kromě toho je držitelem devíti medailí z mistrovství světa a pětkrát získal titul mistra Polska. V roce 1953 se stal v jednotlivcích mistrem světa juniorů.

Konkrétní medailové výsledky jsou zde:

OH Helsinki 1952 ? družstvo skončilo na sdíleném 5.?8. místě, Wojciech byl v jednotlivcích vyřazen ve čtvrtfinále skupinových bojů.

OH Melbourne 1956 ? družstvo získalo stříbrnou medaili, Wojciech se umístil v jednotlivích šestý.

OH Řím 1960 ? družstvo získal stříbrnou medaili, Wojciech v jednotlivích 5. místo.

OH Tokio 1964 ? družstvo získalo bronzovou medaili, Wojciech v jednotlivcích nesoutěžil.

Polské šavlové družstvo stříbrné na OH 1956 V Melbourne. Zleva Wojciech Zabłocki, Andrzej Piątkowski, Marian Kuszewski, Ryszard Zub, Jerzy Pawłowski a Zygmund Pawlas.

Umístění na mistrovství světa:

1953 ? 3. místo (družstvo)

1954 ? 2. místo (družstvo)

1955 ? 4. místo (v jednotlivcích)

1957 ? 3. místo (družstvo)

1958 ? 3. místo (družstvo)

1959 ? 1. místo (družstvo)

1961 ? 1. místo (družstvo), 3. místo (v jednotlivcích)

1962 ? 1. místo (družstvo)

1963 ? 1. místo (družstvo)

Svatební foto, uveřejněné v knize Szablą i piórkem s popiskem Ach, co to bylo za slib?

Během několika let kariéry reprezentoval Wojciech kluby: MKS Katowice, Stavitelé Krakov, krakovský Club Szermierzy a Marymont ve Varšavě. Je laureátem mnoha ocenění a čestných uznání za svoji práci v oblasti sportu a architektury a nositelem několika státních vyznamenání. Je váženým sběratelem a znalcem starožitných zbraní.

Vedle své sportovní kariéry pracoval profesionálně jako architekt. V roce 1954 promoval na Fakultě architektury Univerzity hornictví a metalurgie v Krakově a v roce 1955 se stal členem Svazu polských architektů. V roce 1968 obhájil doktorát, a v roce 1980 habilitaci. Projektoval především sportovní stavby (mezi jeho projekty patří hala Akademie tělesné výchovy ve Varšavě, Olympijské výcvikové středisko ve Varšavě, sportovní areál v Koninu, sportovní centrum ve Zhořelci, sportovní centrum v Pulavě, sportovní centrum v Aleppo. Mimo jiné je také tvůrcem Památníku slezských povstalců v Katovicích (1964?1967, za nějž obdržel v roce 1968 ministerskou cenu).

Kresba W. Zabłockiho zakládajících členů FIE. Autor článku ukazuje na postavu českého zástupce, Jaroslava Tučka, v letech 1910?1921 předsedy ČŠK Riegel.

O všestrannosti Wojciecha Zabłockiho svědčí také to, že je autorem řady knih, mimo jiné těchto titulů:

  • Z workiem szermierczym po świecie (1962)
  • Podróże z szablą (1965)
  • Piórkiem i szablą (1982)
  • Architektura dla potrzeb czynnej rekreacji w aglomeracjach miejskich (1968)
  • Cięcia prawdziwą szablą (1989)
  • Polskie sztuki walki. Miecz oburęczny i szabla husarska (2001)
  • Walczę więc jestem (2006)
  • Architektura (2007)
  • Szable świata (2011)
  • Pojedynky i kobiety (2015)

Tři vydání Zabłockiho knihy

Wojciech je také zručným malířem, v letech 1982?1985 vystavoval své obrazy a kresby ve Varšavě, Aleppu a Damašku. V roce 1987 se podílel na realizaci dokumentárního filmového cyklu Chladné zbraně, jako konzultant a autor sekvence duelů, na nichž se podílel se svým synem Michałem.

* * *

Během práce na trilogii ?Duelů? jsem si s mistrem Zabłockim vyměnil řadu informací prostřednictvím elektronické pošty. Mistr Zabłocki mi velkoryse dovolil některé své kresby použít v prvním svazku trilogie, především ilustrace ze zmíněné knihy Cięcie prawdziwą szablą.

Nakonec jsme se domluvili na osobním setkání ve Varšavě. Došlo k němu v polovině srpna 2015. Navštívil jsem Varšavu společně s Michaelem Kňažkem, ředitelem pražské školy historického šermu Ars Dimicatoria. Vedl nás mimo jiné zájem o historický šerm tak jej provozují pod vedením mistra Zabłockiho dvě skupiny (v jedné z nich se angažuje i jeho syn Michał).

Varšavský program byl bohatý jak na zážitky, tak na poznání. První den návštěvy jsme si prohlédli královský zámek s úchvatným mobiliářem, obrazy (na některých bylo možné studovat tvary a způsob nošení polských šavlí) a ?historického? centra města. Ty uvozovky jsou na místě, nejen centrum, ale i zámek jsou věrnými replikami postavenými po druhé světové válce, neboť Varšava byla na sklonku války totálně zničena německým bombardováním ? za nečinného přihlížení sovětského armádního velení.

Večer jsme se zúčastnili tréninku skupiny Towarzystwo szablistów pod vedením Marcina Zabłockiho (Wojtkova syna). Kromě razantních střetů replikami polských šavlí z 18. století jsme shlédli zajímavou choreografii ?šermu? na tóny Radeckého pochodu.

Další den návštěvy následovala prohlídka nádvoří vojenského muzea (letadla, tanky, děla); muzeum samotné bylo bohužel zavřeno. Večer jsme byli na návštěvě u Wojciecha Zabłockiho v jeho vile. V suterénu zařízeném jako tělocvična nám předvedl svéráznou formu tréninku s dvěma šavlemi proti figuríně se zbraní, ale také řadu svých maleb na motivy světoznámých obrazů, jež doplnil s humorem sobě vlastním figurami v různých duelových pozicích. Následovalo posezení u čaje, doplněné vzpomínkami na šermířskou kariéru a také na tréninky pod vedením věhlasného maďarského trenéra majora Janose Keveye (o něm zde). Kevey kromě jiného prosazoval zásadu pravidelného tréninku bezprostředně po hlubokém útlumu, tj. ráno ihned po probuzení ? takže svěřence honil časně ráno z postele a nutil je běhat a nacvičovat fleše prakticky ještě v polospánku.

Trénink na pláži v Cetniewie s Keveyem, rok 1955.

Následující den jsme s Wojciechem navštívili Muzeum sportu a turistiky. Byli jsme přijati jako VIP (focení, dary). Řediteli Tomaszi Jagodzińskimu jsem předal III. svazek Duelů a šermu. Následovala návštěva muzea 100 let historie polských Židů; pozoruhodná, obsáhlá expozice. Večer jsme se zúčastnili tréninku s další skupinou šavlistů, jejichž je Wojciech poradcem. Tentokrát byl šerm pokud možno ještě razantnější, nutno si uvědomit, že členové obou skupin nenacvičují scénické choreografie, ale na základě rekonstruované metodiky šermu 17. a 18. století realizují volná utkání.

Poslední den ve Varšavě jsme věnovali prohlídce Vojenského muzea, kde jsou vystaveny exponáty od 15.?20. století, ojediněle i starší. Pozoruhodná je zdejší kolekce chladných zbraní, hlavně šavlí ? jak v Polsku jinak.

Návštěva mistra Zabłockiho a Varšavy předčila naše očekávání. Kromě setkání se zajímavými a přátelskými šermíři jsme poznali kus polské šermířské, sportovní a vojenské historie a obohatili své teoretické znalosti o šermu. Hmatatelným výsledkem návštěvy potom byla dohoda o právech na české vydání Wojciechovy knihy Szable świata, jež v české mutaci vyšla 1. září 2016. Zpráva z prezentace je zde:

http://www.militaria.cz/cz/clanky/miscellanea/prezentace-knihy-savle-sveta.html

 

Slavnostní prezentace knihy za přítomnosti autora a autogramiáda proběhla potom 27. září v pražském klubu MAT.

 

Konfrontace japonského a evropského šermu v malbě W. Zabłockiho.

 

¨Trénink s dvěma šavlemi

 

Beseda u Wojcicha v podkroví s živou demonstrací jedné šermířské akce.

 

Před varšavským Muzeem sportu a turistiky.

W. Z. u přebalu své nové knihy Pojedynki i kobiety (Duely a ženy) na výstavě svých kreseb ve varšavském Muzeu sportu a turistiky (srpen 2015). Na přebalu je jeho parafráze obrazu Marka Chagalla.

Zabłockiho parafráze obrazu Výkřik malíře Muncha.

Šermířské plakety v Muzeu sportu.

Michael Kňažko (vlevo) při nácviku s polským kolegou.

Polské šavle z 16.?17. století ve Vojenském muzeu.

Kostýmní karabely ze 17. století.

Michal Wołodyjowski, kozácký ataman Bohun a pan Zagłoba jako dioráma cínových figurek ve varšavském Vojenském muzeu.

Šturmovik IL-10 v kamufláži polského letectva (varšavské Vojenské muzeum).

 

 

Autor: Leonid Křížek