Praha, 16. a 17. dubna 2016, všechny zbraně

Dostalo se nám konečně té velké cti, o kterou se velkým dílem přičinil nedávno zesnulý předseda Evropské konfederace šermu, mgr. František Janda, uspořádat zónovou kvalifikaci na OH v Riu.

Tento poslední stupeň olympijské kvalifikace se konal téměř současně na všech kontinentech světa.

Proč vůbec kvalifikace? Zájem o účast na OH v posledních 30 letech nesmírně vzrostl a tak bylo nutné regulovat počet sportovců.

V šermu může startovat na OH od roku 1996 vždy celkem 220 šermířů ve všech zbraních, takže průměrný počet na jednu zbraň je pouhých 33 šermířů, nejvíce 3 v každé zbrani z jedné země. Na OH jsou také soutěže družstev a opět z důvodů „regulace“ vždy dvě zbraně nestartují a mají místo toho v olympijském roce mistrovství světa družstev. Letos budou na OH scházet družstva fleretu žen a šavle mužů. Příští OH budou bez družstev zase jiných disciplin. Před touto poslední kvalifikací v Praze se již na OH v Riu kvalifikoval na základě pořadí ve světovém žebříčku brněnský fleretista, mladičký 22letý Alexander Choupenitch. Proto jsme na pražské kvalifikaci neměli zastoupení ve fleretu mužů, protože v každé disciplině směli startovat jen šermíři ze zemí, kde se zatím nikdo nekvalifikoval.

Český šermířský svaz pod vedením presidenta Oldřicha Kubišty se jako pořadatel opravdu vyznamenal.

Pro soutěž byla vybrána nová hala Sparty ve Vysočanech. Když jsem ráno do haly přišel s manželkou Kamilou, členkou technického ředitelství, byl jsem překvapen vysokou, přímo světovou úrovní sportovní haly a její dispozicí pro šermířskou soutěž. Na soutěžní ploše byly instalovány čtyři planše s nejmodernějšími aparáty od německé firmy Uhlmann. Na stěnách sálu byly obrazovky, na nichž se okamžitě zobrazovaly výsledky zápasů. Tribuny pro zhruba tisíc diváků byly zejména při úvodní soutěži v šermu kordem mužů téměř plné a při úspěšných zásazích a vítězstvích našeho šermíře vytvářely hlučné, až bouřlivé prostředí, téměř jako na fotbale, což našeho šermíře vybičovalo k obdivuhodným výkonům.

Ve dvou dnech v šesti disciplinách startovalo 126 reprezentantů 35 zemí Evropy, aby bojovali o 12 postupových míst na OH 2016 (ve fleretu žen a šavli mužů postupovali první 4, v ostatních disciplinách jen vítěz). V sobotu v 9 hodin ráno začal turnaj v kordu mužů, královské disciplině moderního šermu. Startovalo 29 kordistů z 29 zemí, protože na rozdíl od jiných turnajů, v kvalifikaci na OH smí startovat jen jeden šermíř ze státu, kde se ještě nikdo v daném roce a disciplině nekvalifikoval. Náš současný nejlepší kordista ing. Jiří Beran (klub SC Praha, 34 let) to měl opravdu těžké. Zúčastnil se v minulosti dvou kvalifikací na OH, ale vždycky skončil těsně za postupujícími. A navíc, dříve postupovali dva šermíři, nyní jen vítěz!

Beran ze skupiny postoupil výborně, pouze s jedinou porážkou, a byl nasazen mezi nejlepších 16 na 6. místě.

Za soupeře dostal nejdříve slabšího šermíře z Anglie, který ale na našeho mistra zle dotíral. Jirka nakonec vyhrál 15:10 a postoupil mezi nejlepších 8.

Tam už ho čekali jen silní soupeři. Jako první proti němu nastoupil poměrně mladý Nor Bartosz Piasecki polského původu, který na OH v Londýně získal stříbrnou medaili. Náš Jirka ale šermoval výtečně, téměř „bez nervů“, medailistu OH porazil poměrně vysoko 12:7.

Nyní byl Jirka již mezi nejlepšími čtyřmi kordisty turnaje. Nádherný výsledek, ale co platné, do Brazílie na OH jede jen vítěz! A navíc Jirka jistě věděl, že bojuje pravděpodobně o svoji poslední nominaci, protože při příštích OH mu bude už 38 let…Bylo potřeba porazit už „jen“ dva soupeře. Nejdříve proti němu nastoupil mladý Španěl Pereira, který předtím vyřadil jednoho z favoritů, Poláka Zawrotniaka. V zápase, který drásal nervy všem účastníkům, Jirka zvítězil nejtěsnějším rozdílem 12:11. Ve finále Jirka šermoval s „překvapením“ turnaje, Rakušanem Josefem Mahringerem, mírným favoritem. Jirka záhy vedl o pět zásahů. Potom ale přišla ta známá šermířská „euforie“. Vedu už o několik zásahů a musím vyhrát! A najednou byl stav 11:10. Potom se ale Jirka vzpamatoval a zvítězil 15:13.

Tím si zajistil účast na OH v Riu de Janeiro a po dvaceti letech jsou to první šermíři z České republiky, Beran a Choupenitch, kteří budou startovat na OH.

Jen připomínám, že posledním českým šermířem, který startoval na OH, byl kordista Roman Ječmínek (trenér Jiří Vincenc); bylo to v roce 1996 v Atlantě.

Další účastnicí pražské kvalifikace byla 23letá naše nejlepší fleretistka Andrea Bímová (USK Praha). Ve skupině šermovala a postoupila se čtyřmi vítězstvími a dvěma porážkami, ale hned v „šestnáctce“ narazila na Rakušanku Olivii Wohlgemuth, která byla do turnaje nasazena jako jednička, a prohrála. Andy tak skončila na 11. místě (z 21 startujících), na postup to samozřejmě nestačilo, i když postupovaly 4 šermířky.

V kordu žen (22 startujících) startovala Dominika Doubová (Dukla Olomouc), se 3 vítězstvími a 3 prohrami byla do eliminace nasazena jako 15., prohrála s Němkou Heidemann, která celkově byla 5., a skončila na 15. místě. Na OH postoupila vítězka, švýcarská šermířka Tiffany Geroudet.

V šavli mužů nás reprezentoval Jan Doležal (AMU Praha). Honza v prvním kole podal solidní výkon (3 vítězství, 2 porážky) a postoupil do přímé eliminace. Tam už nestačil, podle mého názoru naši šavlisté zaostávají ani ne technicky, ale v rychlosti paží a nohou. Honza skončil 11. z 21 startujících. Na OH postupovali 4 šavlisté.

Naše nesporně nejlepší šavlistka Klára Hanzlíková (ČŠK Riegel Praha) startovala v konkurenci 13 šavlistek, v prvním kole měla jedno vítězství a skončila celkově 11. Klára potřebuje více kvalitního sparingu. Zaostávala hlavně v obraně, kde málo kryla a často pozdě sekala do útoků.